Επιστημονικό Πρόγραμμα    
 
ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΕΔΡΟΥ
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΕΓΓΡΑΦΗ-ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΥΝΕΔΡΩΝ
ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


Aναλυτικά το επιστημονικό πρόγραμμα σε μορφή pdf



                             Πέμπτη 11 Ιουνίου 2009
16.00–17.00 Εγγραφές
17.00–18.20 Ελεύθερες Ανακοινώσεις
Συντονιστής: Κ. Δίτσιος
18.20–18:40 Διάλεξη
Συντονιστής: Σ. Σουρμελής
  Υπερηχοτομογραφία στη διάγνωση των
παθήσεων του ώμου και του αγκώνα
Α. Πλάγου
18:40-19:40 Στρογγύλη Τράπεζα
  Επιπλοκές καταγμάτων αγκώνος
Συντονιστής: Σ.Σουρμελής
  Ψευδάρθρωση ενδοαρθρικών καταγμάτων
Ζ. Νταϊλιάνα
  Πλημμελής πόρωση ενδοαρθρικών καταγμάτων
Κ. Δίτσιος
  Ετερότοπη οστεοποίηση
Μετατραυματική δυσκαμψία
Σ. Σουρμελής
                           Παρασκευή 12 Ιουνίου 2009
09.00-10.20 Ελεύθερες Ανακοινώσεις
Συντονιστής: Α. Αναστασιάδης
10.20-12.00 Στρογγύλη Τράπεζα
  Κατάγματα κεφαλής βραχιονίου
Συντονιστής: Π. Δημακόπουλος
  Ταξινόμηση και συντηρητική θεραπεία
Ε. Χρονόπουλος
  Οστεοσύνθεση καταγμάτων:
Διαδερμική, Οστεοσυρραφή, Πλάκες
Ν. Ζαχαράκης
  Ενδομυελική ήλωση
Χ. Γαρνάβος
  Ημι-αρθροπλαστική
Π. Δημακόπουλος
  Ανάστροφη ολική αρθροπλαστική
Ι. Φερούσης
  Μετεγχειριτική αποκατάσταση
S. Frostick
12.00–12.20 Διάλλειμα καφέ
12.20–12.45 Διάλεξη
Συντονιστής: I. Μαρής
  Κατάγματα βραχιονίου κονδύλου και τροχηλίας
Χ. Ζαλαβράς
12.45–14.00 Στρογγύλη Τράπεζα
Αμφιλεγόμενα θέματα στην αρθροπλαστική ώμου
Συντονιστής: I. Φερούσης
  Σχεδιασμός ολικών αρθροπλαστικών
Ι. Μαρής
  Ημι-αρθροπλαστικές επιφανείας στην οστεοαρθρίτιδα του ώμου
S. Frostick
  Οστικά ελλείμματα ωμογλήνης
S. Frostick  
  Επιλογής τύπου ολικής αρθροπλασιτκής
Ι.Φερούσης
14.00–15.00
14.00–15.30
Γενική Συνέλευση
Μεσημεριανή Διακοπή
14.00–15.15 Workshop
Πλάκα Proximal Humeral Plate (PHP)
X. Σινωπίδης
15.30–16.30 Στρογγύλη Τράπεζα
Σύνθετη αστάθεια αγκώνος
Συντονιστής: Χ. Ζαλαβράς
 

Συντριπτικά κατάγματα κεφαλής κερκίδας
Χ. Ζαλαβράς

  Η αντιμετώπιση της ατυχούς τριάδας
Χ. Ζαλαβράς
  Συντριπτικά κατάγματα ωλεκράνου και εξάρθρημα αγκώνος
Μ. Τυλλιανάκης
16.30–17.30 Στρογγύλη Τράπεζα
Διαυπερκονδύλια κατάγματα αγκώνος
Συντονιστής: Ν. Ζαχαράκης
  
  Χειρουργική προσπέλαση
Ν. Ζαγοραίος
  Τεχνικές οστεοσύνθεσης
Ι. Γκλιάτης
  Ολική αρθροπλαστική
Χ. Σινωπίδης 
17.30–18.00 Διάλεξη
Συντονιστής: Π. Παπαδόπουλος
  Αρθροσκοπική σταθεροποίηση του ώμου
Χ. Σινωπίδης
18.00–18.30 Διάλεξη
Συντονιστής: Ι. Χριστοφορίδης
  Ρήξεις του τένοντα του δικεφάλου βραχιονίου
S. Frostick
 19.00  Τελετή Έναρξης
                                 Σάββατο 13 Ιουνίου 2009
08.30–10.00  Ελεύθερες Ανακοινώσεις
Συντονιστής: Ι. Μαρής
10.00-11.15 Στρογγύλη Τράπεζα
  Εκτεταμένες ρήξεις στροφικού πετάλου
Συντονιστής: Ι. Χριστοφορίδης
  Ανοικτή συρραφή
Ι. Μαρής
  Αρθροσκοπική συρραφή
Α. Τόκης
  Μεταφορά τενόντων
Χ. Σινωπίδης
  Ανάστροφη ολική αρθροπλαστική ώμου
Ι. Χριστοφορίδης
11.15–11.35 Διάλεξη
Συντονιστής: N. Zαχαράκης
  Συρραφή στροφικού πετάλου. Ανασκόπηση και αποτελέσματα
Α. Ιωσηφίδης
11.35-12.00  Διάλειμμα καφέ
12.00 – 13.20 Ελεύθερες Ανακοινώσεις – Τραύμα Ώμου
Συντονιστής: Π. Παπαδόπουλος
   
13.20-14.30 Στρογγύλη Τράπεζα
Ολική Αρθροπλαστική αγκώνος
Συντονιστής Χ. Δημητρίου
  Επιπλοκές ολικών αρθροπλαστικών αγκώνος
Ι. Σαρρής
  Ολικές αρθροπλαστικές αγκώνος σε κατάγματα του περιφερικού άκρου βραχιονίου
Π. Παπαδόπουλος
  Ολική αρθροπλαστική αγκώνος στη μετατραυματική αρθρίτιδα
Χ. Σινωπίδης
14.30-15.30

Workshop

Οστεοσύνθεση καταγμάτων Αγκώνος με πλάκες Mayo Οστεοσύνθεση καταγμάτων Κλείδας
X. Σινωπίδης – Ε. Χρονόπουλος